9 października 2019

Betlejemskie Światło Pokoju 2019

W czwartek 19 grudnia br. Harcerze z 59 Drużyny Echo przekazali Wójtowi Gminy Leoncin Adamowi Krawczakowi Betlejemskie Światło Pokoju.
Harcerze i harcerki pojechali po nie do Kaplicy Betlejemskiego Światła Pokoju przy Schronisku Głodówka niedaleko Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie betlejemski płomień w niedzielę przekazali słowaccy skauci.
Hasłem tegorocznej wędrówki światełka są słowa „Musicie być mocni”.
Betlejemskie Światło Pokoju trafia do chorągwi, hufców i drużyn harcerskich na terenie całego kraju, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi. Z rąk harcerzy uroczyście przyjmuje je prezydent RP, premier, marszałek sejmu i prymas Polski. Polscy harcerze przekazują Światło sąsiadom.
Związek Harcerstwa Polskiego organizuje Betlejemskie Światło Pokoju od 1991 r. Tradycją jest, iż ZHP otrzymuje Światło od słowackich skautów. Przekazanie Światła odbywa się naprzemiennie raz na Słowacji raz w Polsce. Polska jest jednym z ogniw betlejemskiej sztafety. Harcerki i harcerze przekazują Światło dalej na wschód: do Rosji, Litwy, Ukrainy i Białorusi, na zachód do Niemiec, a także na północ – do Szwecji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *